Sünnettir diyince alay eder, moda olunca giyerler…

   İnsanlarda ötekileştirme duygusu oluşturdular. Topluma ayak uydurmaz isen “ayıplanırsın” kompleksi aşıladılar. Eğer siz kendi stil veya tarzını oluşturuyorsanız, giydiğiniz elbiseler çok tepki alabilir. Ama modaya uyarsanız, moda olduğu için ses çıkaran olmaz.

   Yıllardır söyleriz: “Bol giyinmek sünnettir, Resulüllah Efendimizin adeti ve tavsiyesidir.” Diye. Ama kime anlatırsın, kim laf dinler. Gâvurların yaptığı araştırmaya göre “sıkı giyinmek kısırlık, kanser” gibi hastalıklara da yol açıyormuş. Biz tıbbi rahatsızlıklarından made Peygamberimizin sünneti olması hasebiyle bunu insanlara anlatıyoruz. Bizim dilimizde tüy bitti ama modacılar bir tasarım yapıp, piyasaya sürünce kapış kapış alınıp, her yerde giyinmeye başlanyor. Anadolu kadının giydiği o “köylü şalvarı” moda olunca gençlerinde üzerinde dolaşıyor.

   Mesela yamalı giyinmek de sünnettir. Tamam, bu gün kimse elbisesini yamamasın ama bu sünnettir. Efendi Hazretlerimiz bile iç çamaşırlarında veya bazı hırkalarında yama sünnetini ihya eder. Üzerinde yamalı bir eşya bulunur. Şimdi, bunun sünnet olduğunu söylediğimizde alay edenler, moda olunca alıp giyiyorlar, birde o elbiseyle hava atıyorlar ya gerçekten çok ibret verici bir durum!

Reklamlar

3 responses to “Sünnettir diyince alay eder, moda olunca giyerler…

  1. aynen çok doğru bir tesbit,katılıyorum…ne yapalım biz hocaların ayıbı bu,modacılar kadar olamıyoruz ne kadar kolay yaptırıyorlar dediklerini: )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s