Efendi Hazretleri, İngiliz konuğa teveccüh etti

Mahmud Efendi Hazretlerimiz’i ziyaret eden İngiliz ihvanlar, mürit kardeşlerimiz olmuştu.

Efendi Hazretleri bu ziyaretten çok memnun olmuşlardı.

Konuklardan bir tanesi Efendi Hazretleri’nin elini tutup ağlamıştı.

İşte bu görüntü görenleri meraklandırdı. Efendi Hazretleri’nin alnını, bir müridinin alnına dayaması ne manaya geliyordu?

İŞTE BU KARENİN SIRRI

Bu harekete Tasavvuf teriminde; Teveccüh denir. Teveccühün Peygamberimizin sünnetinde yeri vardır.

Hicret esnasında mağarada, Peygamberimizle birlikte bulunan, Ebubekir (Radıyallahu anh) Hazretleri, müşriklerin kendisilerini göreceği ve Efendimize bir zarar vereceği endişesi içerisindeydi. Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz, Ebubekir (Radıyallahu anh) Hazretlerinin bu korkusunu gidermek için, onun alnını kendi alnına dayadı ve teveccüh buyurdular. O anda Hazreti Ebubekrin kalbine bir feyz ve huzur hasıl olarak korkularından emin oldu.

Bu itibarla Teveccüh, mürşidin bütün mânevî gücünü mürîdin kalbi üzerine yöneltmesi ve bu sûretle ona hâl aktarmasıdır. Diğer bir ifâdeyle, mürşid-i kâmilin güzel hâllerini mürîde intikâl ettirmesi ve netîcede onun rûh ve kalbinde tasarrufta bulunmasıdır.

Efendi Hazretlerimizde böyle bir tasarruf yetkisine sahiptir.

www.ismailaga.info

Reklamlar

7 responses to “Efendi Hazretleri, İngiliz konuğa teveccüh etti

  1. Bize de böyle bir nimet nasip olurmu acaba
    Efendi Hazretlerimiz bizede nazar eder mi acaba
    Allahım ne kadar hoş tablo ya Rabbiim

  2. Allah razı olsun. İngiltereden bile müridi var Efendi Hazretlerinin. Allahbaşımızdan eksik etmesin

  3. esselamun aleyküm, bu ilk karedeki ”şeyh nazım kıbrısi” hazretlerine bağlı olanların sarığını ve külahını giymiş ,bu kardeşlerimiz ziyaretemi yoksa efendi hazretlerine bağlanmayamı gelmiş?

    • O gelen arkadaşlar yani kardeşlerimiz ingiltere’deki ihvan kardeşlerimiz. Efendi Hazretlerine bağlılar. Sohbetlerindede övmüştür Efendi Hazretlerimiz:”ingiliz sarığı duyunca hemen taktı” diye. Bazen gelirler ve ziyaret ederler Efendi Hazretlerimizi.

  4. esselamun aleyküm, şu fakir geçtiğimiz aylarda KIBRIS a ”şeyh nazım kıbrisi” hazretlerini ziyarete gitmiştim orada benim efendi hazretlerine bağlı olduğumu öğrenenlerin ilgisini çekmiştim kendilerinden saygı ve sevgi gördüm ve efendi hazretlerinide yakından tanıyorlar( yabancı olanlar) hatta oradan istanbula efendi hazretlerine ziyaret etmek isteyen bir fransız istanbula gitmek için dergah imam ından destur istedi ve gitti,, ”şeyh nazım kıbrısi” hazretleride şu fakire hususi teveccühte bulundu ve efendi hazretlerini sordu ”sağlığı nasıl şu an nerede’ ozaman bursa dan istanbula dönmüştü kısacası büyüklerin işine akıl sır ermez biz gittik hürmet te taazimde bulunduk o kardeşlerimizde buraya geldi allah razı olsun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s